Content protected from screenshots
GKFix.in
Current Affairs
General Knowledge
Categories
Concept Builder Quiz
About Us
Start Quiz
GKFix.in
Home
Current Affairs
General Knowledge
Categories
Concept Builder Quiz
Start Quiz
GKFix MCQ Question
Test your knowledge and learn something new
Home
ELECTROSTATICS
Question #79143
Back to Home
View All ELECTROSTATICS Questions
17 Views
Question
What is the electric field in a dielectric if σ = 4.425 × 10⁻¹¹ C/m² and K = 5?
A. 50 V/m
B. 100 V/m
C. 200 V/m
D. 25 V/m
Check Answer
Share on Twitter
Share on Facebook
Copy Link
Related Questions
How is the capacitance C defined mathematically?
22
What is the work done by an external agency in assembling a system of charges called?
12
What is the capacitance of a capacitor with A = 2 m², d = 1 mm, and K = 3?
17
Which Indian golfer moved into tied third place at the Tenerife Women’s Open with a two-round scor...
(Current Affairs)
27
What recent event prompted women's rights activists in Latvia to stage a protest by taping their mou...
(Current Affairs)
18