Content protected from screenshots
GKFix.in
Current Affairs
General Knowledge
Categories
Concept Builder Quiz
About Us
Start Quiz
GKFix.in
Home
Current Affairs
General Knowledge
Categories
Concept Builder Quiz
Start Quiz
GKFix MCQ Question
Test your knowledge and learn something new
Home
WORK, ENERGY, AND POWER
Question #65346
Back to Home
View All WORK, ENERGY, AND POWER Questions
12 Views
Question
Work done from x=0 to x=2 m for v = 5 x^(3/2), m=0.5 kg?
A. 25 J
B. 35 J
C. 50 J
D. 60 J
Check Answer
Share on Twitter
Share on Facebook
Copy Link
Related Questions
Why does an artificial satellite speed up as it loses energy due to atmospheric resistance?
11
What is the relationship between the work done by gravity and the loss of potential energy?
13
What is the primary reason for treating 'g' as constant near the Earth's surface?
14
Which river in Delhi receded marginally but continued to flow above the danger mark on September 7, ...
(Current Affairs)
21
Which state government announced a financial aid of ₹25,000 each to about 350 families affected by...
(Current Affairs)
43