Content protected from screenshots
GKFix.in
Current Affairs
General Knowledge
Categories
Concept Builder Quiz
About Us
Start Quiz
GKFix.in
Home
Current Affairs
General Knowledge
Categories
Concept Builder Quiz
Start Quiz
GKFix MCQ Question
Test your knowledge and learn something new
Home
KINEMATICS
Question #61737
Back to Home
View All KINEMATICS Questions
13 Views
Question
What is the position of an object at t = 2 s if x₀ = 5 m, v₀ = 3 m/s, a = 2 m/s²?
A. 9 m
B. 11 m
C. 13 m
D. 15 m
Check Answer
Share on Twitter
Share on Facebook
Copy Link
Related Questions
What physical principle explains why the distance covered in each successive time interval increases...
4
What is the displacement if v₀ = 10 m/s, t = 4 s, a = 0?
13
What is the shape of the position-time graph for an object moving with constant non-zero velocity?
6
What change did Health Secretary Kennedy make to the CDC advisory panel on vaccines?
(Current Affairs)
32
Which Indian cricketer scored a double century (204 off 223 balls) to guide North Zone into the Dule...
(Current Affairs)
17