Content protected from screenshots
GKFix.in
Current Affairs
General Knowledge
Categories
Concept Builder Quiz
About Us
Start Quiz
GKFix.in
Home
Current Affairs
General Knowledge
Categories
Concept Builder Quiz
Start Quiz
GKFix MCQ Question
Test your knowledge and learn something new
Home
WORK, ENERGY, AND POWER
Question #65331
Back to Home
View All WORK, ENERGY, AND POWER Questions
11 Views
Question
A body has velocity v = 5 x^(3/2). What is its acceleration at x = 2 m?
A. 10 m/s²
B. 25 m/s²
C. 37.5 m/s²
D. 150 m/s²
Check Answer
Share on Twitter
Share on Facebook
Copy Link
Related Questions
In a one-dimensional elastic collision, if m1 = 4m2 and v2i = 0, what is v1f?
10
In Fig. 5.3(a), what do the rectangular areas represent?
17
What is the work done by a force if the object does not move?
12
What caused the panic-inducing loud sound near Mahipalpur on 13 November 2025?
(Current Affairs)
9
Why did Lithuania declare a national emergency in December 2025?
(Current Affairs)
10