Content protected from screenshots
GKFix.in
Current Affairs
General Knowledge
Categories
Concept Builder Quiz
About Us
Start Quiz
GKFix.in
Home
Current Affairs
General Knowledge
Categories
Concept Builder Quiz
Start Quiz
GKFix MCQ Question
Test your knowledge and learn something new
Home
WORK, ENERGY, AND POWER
Question #65249
Back to Home
View All WORK, ENERGY, AND POWER Questions
13 Views
Question
Time taken by pump to fill tank of 30 m³ is 15 minutes. What is time in seconds?
A. 150 s
B. 300 s
C. 600 s
D. 900 s
Check Answer
Share on Twitter
Share on Facebook
Copy Link
Related Questions
A body moves with v = a x^(3/2). What is its kinetic energy at x = 2 m, a = 5, m = 0.5 kg?
15
What is the potential energy of a 5 kg object at a height of 4 m? (g = 10 m/s²)
15
In the context of conservative forces, what does the change in potential energy equal to?
12
Which team did Real Madrid defeat to move to the top of La Liga on 6 October 2025?
(Current Affairs)
28
What major achievement did Bangladesh accomplish in their ODI series against West Indies in October ...
(Current Affairs)
18