Content protected from screenshots
GKFix.in
Current Affairs
General Knowledge
Categories
Concept Builder Quiz
About Us
Start Quiz
GKFix.in
Home
Current Affairs
General Knowledge
Categories
Concept Builder Quiz
Start Quiz
GKFix MCQ Question
Test your knowledge and learn something new
Home
KINEMATICS
Question #61737
Back to Home
View All KINEMATICS Questions
11 Views
Question
What is the position of an object at t = 2 s if x₀ = 5 m, v₀ = 3 m/s, a = 2 m/s²?
A. 9 m
B. 11 m
C. 13 m
D. 15 m
Check Answer
Share on Twitter
Share on Facebook
Copy Link
Related Questions
In Fig. 2.13, at t = -1.2 s, is the particle moving toward or away from the mean position?
12
Why is the speed just before second impact equal to the speed just after first impact?
11
Why is the limiting process important for defining other physical quantities besides velocity?
14
Which event is being held at the Red Fort from November 23 to 25, 2025?
(Current Affairs)
12
Why was Jagdeep Dhankhar in the news recently in relation to the charges against Justice Yashwant Va...
(Current Affairs)
35