Content protected from screenshots
GKFix.in
Current Affairs
General Knowledge
Categories
Concept Builder Quiz
About Us
Start Quiz
GKFix.in
Home
Current Affairs
General Knowledge
Categories
Concept Builder Quiz
Start Quiz
GKFix MCQ Question
Test your knowledge and learn something new
Home
KINEMATICS
Question #61690
Back to Home
View All KINEMATICS Questions
14 Views
Question
What is the displacement if v₀ = 10 m/s, t = 4 s, a = 0?
A. 10 m
B. 20 m
C. 40 m
D. 80 m
Check Answer
Share on Twitter
Share on Facebook
Copy Link
Related Questions
Which physical quantity is obtained from the slope of a velocity-time graph?
14
A man walks 2.5 km to a market at 5 km/h. How long does it take him to reach the market?
15
In simple harmonic motion as shown in Fig. 2.13, what is the sign of position at t = 0.3 s?
9
Who was named Player of the Match in the fourth T20I between India and Australia?
(Current Affairs)
8
Which institution has proposed the development of the world’s smallest angstrom-scale chip?
(Current Affairs)
38