Content protected from screenshots
GKFix.in
Current Affairs
General Knowledge
Categories
Concept Builder Quiz
About Us
Start Quiz
GKFix.in
Home
Current Affairs
General Knowledge
Categories
Concept Builder Quiz
Start Quiz
GKFix MCQ Question
Test your knowledge and learn something new
Home
KINEMATICS
Question #61685
Back to Home
View All KINEMATICS Questions
11 Views
Question
If v₀ = 10 m/s, a = 3 m/s², t = 4 s, what is final velocity?
A. 12 m/s
B. 18 m/s
C. 22 m/s
D. 24 m/s
Check Answer
Share on Twitter
Share on Facebook
Copy Link
Related Questions
In Example 2.3, why is the acceleration due to gravity taken as –10 m/s²?
15
What is the sign of acceleration at t = -1.2 s in Fig. 2.13?
14
If position x = 5 + 3t – 2t², what is velocity at t = 1 s?
11
How much amount was recently disbursed by the National Biodiversity Authority (NBA) to red sanders f...
(Current Affairs)
10
Which city was declared a UNESCO Creative City of Gastronomy on October 31, 2025?
(Current Affairs)
14