Content protected from screenshots
GKFix.in
Current Affairs
General Knowledge
Categories
Concept Builder Quiz
About Us
Start Quiz
GKFix.in
Home
Current Affairs
General Knowledge
Categories
Concept Builder Quiz
Start Quiz
GKFix MCQ Question
Test your knowledge and learn something new
Home
KINEMATICS
Question #61369
Back to Home
View All KINEMATICS Questions
11 Views
Question
For x = 0.08t³, what is the average velocity between t = 4.0 s and t = 6.0 s?
A. 4.80 m/s
B. 5.76 m/s
C. 6.72 m/s
D. 7.68 m/s
Check Answer
Share on Twitter
Share on Facebook
Copy Link
Related Questions
A ball is dropped from rest. What is its speed after 2 seconds? (g = 10 m s⁻²)
15
If the velocity-time graph is a straight line with positive slope, what can be said about accelerati...
6
How does the instantaneous velocity at t = 4.0 s affect the position at t = 4.1 s?
11
What incident occurred at a US Immigration and Customs Enforcement (ICE) facility in Dallas in Septe...
(Current Affairs)
21
What action did the Reserve Bank of India take concerning microfinance institutions in June 2025?
(Current Affairs)
263